مقاله ارزيابي كيفيت وب سايت ها، ابزارها و معيارها

مقالات آموزشی

وب سایتها ابزارهای مناسبی برای برقراری ارتباط بین سازمانها، کاربران و شهروندان هستند. با دسترسی روبه رشد افراد به اینترنت، تعدادمراجعه کنندگان به وب سایتها نیز افزایش یافته است و موضوع کیفیت آنها روزبه روز بیشتر مورد توجه واقع شده است. مهمترین هدف هر وب سایت ارائه اطلاعاتی است که پاسخگوی انتظارات کاربران باشد. در این مقاله پس از اشاره به ادراک کاربران در مورد کیفیت وب سایتها از منظر پژوهشگران و متخصصان، عوامل موثر در موفقیت وب سایتها تشریح میشود و در پایان استانداردهای راه اندازی وب سایتها توضیح داده خواهد شد.

دریافت اصل مقاله ارزیابی کیفیت وب سایتها ابزارها و معیارها فرمت pdf

وب سایت ها مجموعه ساختار یافته ای از داده ها هستند که در قالب متنها، تصاویر گرافیکی، و فیلم ها نمایش داده میشوند. مهمترین هدف هر وب سایت ارایه اطلاعات است. اینکه یک وب سایت تا چه حد پاسخگوی انتظارات کاربران و مشتریان باشد پرسش مهمی است که با کیفیت وب سایت ارتباط پیدا میکند.

مرور ادبیات نشان می دهد که تعریف واحد و دقیقی از کیفیت خدمات وب سایت ها وجود ندارد زیرا تنوع وب سایت های موجود بسیار زیاد است و ابعاد کیفیت خدمات بر اساس نوع وب سایت ها با یکدیگر متفاوتند. عواملی که در موفقیت وب سایتها تأثیر دارند عبارتند از: کیفیت اطلاعات، قابلیت یادگیری، خوشایند بودن، کیفیت سیستم، کارآیی سیستم و کیفیت خدمات. به منظور ارتقای کیفیت وب سایتها، انجمن استانداردهای وب سایت، معیارهایی را برای ایجاد و راه اندازی وب سایتها در سه اولویت مشخص کرده است به این ترتیب که رعایت معیارهای مربوط به اولویت اول برای همه وب سایتها ضرورت دارد. رعایت معیارهای مربوط به اولویتهای دوم و سوم نیز کیفیت وب سایتها را ارتقا داده و رضایت کاربران را افزایش خواهد داد.

به عنوان مثال ابعادی چون قابلیت اطمینان، راحتی استفاده و امنیت برای وب سایت هایی که محصولات فیزیکی می فروشند اهمیت ویژه ای دارد. برای وب سایت هایی که محصولات یا خدمات ارائه می کنند، ظرفیت جستجو و قابلیت اطمینان اطلاعات دیجیتال اهمیت دارد. انواع وب سایت ها عبارتند از وب سایت های شخصی، تجاری، دولتی و غیرانتفاعی. به طور کلی وب سایت ها یا کاربرد شخصی دارند یا تجاری؛ و یا برای یک هدف خاص و معین ایجاد شده اند. هر وب سایت ممکن است  با چندین وب سایت دیگر مرتبط باشد.

دریافت اصل مقاله ارزیابی کیفیت وب سایتها ابزارها و معیارها فرمت pdf

برچسب ها

, ,

محصولات پیشنهادی


نظرات کاربران


نظرات برای مقالات فناوری و آموزشی | بدون نظر »

کاربر عزیز، لطفاً دیدگاه ارزشمند خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید:

درباره کدنویسان
آکادمی کدنویسان جهت کمک به دانشجویان رشته های کامپیوتر و فناوری اطلاعات و همه علاقمندان به طراحی و برنامه نویسی برای ویندوز، وب و موبایل ایجاد شده است.
بیشتر آموزش های سایت کدنویسان، بصورت رایگان ارائه شده است و بعضی بسته های آموزشی تصویری و نیز نرم افزارهای پیاده سازی شده در ازای پرداخت، قابل دانلود هستند.
هر گونه نظر، انتقاد یا پیشنهادی در مورد مطالب یا عملکرد کدنویسان دارید، حتما با ما در میان بگذارید.
نمادهای اعتماد ما


تماس با ما
  • شماره همراه : ۰۹۱۵۱۶۰۴۰۶۸
  • آی دی تلگرام : @mmoha94
  • پست الکترونیکی : mohammadi.sm@gmail.com
  • آدرس پستی : بیرجند، خیابان پیروزی، پیروزی ۹، پلاک ۲۸
کلیه حقوق متعلق به سایت کدنویسان است، انتشار و کپی برداری از مطالب این سایت غیرمجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.