برای نگهداری اطلاعات از فایل ها استفاده می شود، وب یک بانک اطلاعاتی بزرگ است و برای نگهداری اطلاعات خود از فایل هایی استفاده می کند که به آنها صفحات وب می گوییم . پس وب مخزنی بسیار بزرگ از صفحات اینترنتی (یا صفحات وب) است که روی سرویس دهنده های وب قرار گرفته اند. بین یک صفحه وب با دیگر صفحات بدون توجه به محل قرر گرفتن آنها پیوندهایی وجود دارد. که این پیوندها مفهوم وب (تارعنکبوت) را تداعی می کنند.

صفحه وب (web page)

صفحه وب (Web Page) یک فایل شامل متن، تصویر، صدا، انیمیشن و … می باشد. ساختار آن بصورت متن ساده به همراه تگ های HTML است که این تگ ها ، دستورالعمل های ساده ای برای تعیین فایل های تصویری ، صوتی و … و نحوه نمایش آنها می باشند. بطور کلی تگ های HTML روش نمایش صفحه را برای مرورگر وب ، تعیین می نمایند. هر مرورگری باید توانایی تفسیر تگ ها و نمایش اطلاعات بر اساس آنها را داشته باشد.

زبان HTML

HTML یا ( زبان نشانه گذاری ابرمتن – Hyper Text Markup Language) ، یک ” زبان نشانه گذاری ” است که نحوه نمایش یک صفحه و قالب آنرا را تشریح می نماید. HTML شامل مجموعه ای از تگ های از قبل تعریف شده و ثابت بوده که با استفاده از آنان می توان نحوه نمایش محتویات یک صفحه را برای نمایش دهندگان صفحات وب ( مرورگرها ) مشخص کرد. با استفاده از این زبان می توان : نوع ، اندازه و رنگ یک فونت را مشخص نمود . اقدام به ایجاد جداول نمود و یا از فایل های گرافیکی و یا صوتی به همراه صفحات وب استفاده نمود .

مرورگرهای وب می توانند صفحات وب را از سرویس دهنده وب درخواست کنند. تگ‌های HTML موجود در صفحات را تفسیر کرده و اطلاعات آنرا با قالب تعیین شده نمایش دهند.یک مرورگر با ارسال یک درخواست، یک صفحه وب را از وب سرور تقاضا می‌کند. این درخواست بر اساس استاندارد ارتباطی یا پروتکل  بوده و شامل آدرس صفحه وب مورد نظر میباشد.
این آدرس چیزی شبیه http://www.codenevisan.com/faq.html است. بخش http نوع پروتکل و یا استاندارد ارتباطی را تعیین میکند، www.codenevisan.com نام دامنه یا آدرس سرویس دهنده است و faq.html نام صفحه ای است که باید خوانده شود.
امروزه اکثر صفحات با پروتکل https آدرس دهی می شوند که که نسخه امن از HTTP بوده و اطلاعات مبادله شده بین کامپیوترها را رمزگذاری می کند تا امنیت اطلاعات افزایش پیدا کند.

 

انواع صفحات وب

صفحات وب می توانند به دو صورت ایجاد شوند:
ایستا (Static)
پویا (Dynamic)

صفحات وب ایستا

در طراحی صفحات وب ایستا فقط از زبان HTML استفاده شدهوهیچگونه کد برنامه نویسی در آنها وجود ندارد.پسوند این صفحات htm یا html است. از آنجا که تگ های HTML امکاناتی بمنظور ایجاد  صفحات وب سفارشی  و بر اساس شرایط خاص در اختیار قرار نمی دهد در نتیجه، صفحات وب ایستا همواره بصورت مشابه و یکسان برای تمامی کاربران نمایش داده خواهند شد.
اطلاعات ثابتی در این نوع صفحات وب قرار می گیرند، این اطلاعات قبل از نمایش و یا در حین نمایش ثابت و بدون تغییر هستند. و طراح صفحه وب، قبل از اینکه هر نوع درخواستی برای آن وجود داشته باشد ، بطور کامل محتوی صفحه را مشخص کرده است . محتویات این نوع از صفحات ( متن ،‌تصویر ، لینک ها و … ) و شکل ظاهری آنها همواره یکسان خواهد بود ، صرفنظر از اینکه چه کسی ، درچه زمانی و یا چگونه صفحه را مشاهده خواهد کرد. بنابراین می توان گفت ، محتویات این قبیل از صفحات قبل از اینکه درخواستی ایجاد گردد ، توسط مدیریت سایت ایجاد و مشخص شده اند.

صفحات وب پویا

در ساخت این صفحات بجز تگ های HTML ، دستوراتی به زبان های برنامه نویسی مبتنی بر وب هم قرار داده شده است. این دستورات می توانند توسط سرویس دهنده اجرا شده و خروجی آنها در داخل صفحه درج شود ، یا دستوراتی می توانند توسط مرورگر در شرایط معین یا وقوع رویدادهای معین اجرا شده و محتوا یا شکل ظاهری صفحه را دچار تغییر کنند. محتوای این گونه صفحات می تواند بر حسب شرایط و درخواست کاربر تغییر کند و می توانند به کاربران مختلف ، محتوای مختلفی را ارائه نمایند.

نمایش قابل چاپ