اینترنت شبکه ای بین المللی است که در سرتاسر جهان گسترش پیدا کرده و کاربردهای متنوعی دارد. یکی از کاربردهای اینترنت انتقال صفحات وب است. در این کاربرد امکان نگهداری صفحات وب  و برنامه های کاربردی مبتنی بر وب روی سرویس دهنده ها و فراخوانی و اجرای آنها از روی سرویس گیرنده ها فراهم شده است. در این فصل به معرفی مفاهیم موجود در این زمینه می پردازیم.

تعریف اینترنت

اینترنت، در ساده ترین تعریف، عبارت است از کامپیوترهایی که در سراسر دنیا به هم متصل هستند، شبکه ای که این کامپیوترها را به یکدیگر متصل می سازد، و روش های انتقال اطلاعات روی این شبکه را شامل می شود.

اینترنت یک چیز مستقل نیست که دیگران کامپیوترهایشان را به آن متصل کنند. بلکه اینترنت خود حاصل بهم پیوستن این کامپیوترهاست. در واقع وقتی به کامپیوترهای یک سرویس دهنده اینترنت (ISP) متصل می شوید، کامپیوتر شما هم جزئی از اینترنت می شود.

اینترنت به انواع بسیار گوناگونی از سرویس های مخابراتی ، از خطوط ساده تلفنی گرفته تا کابل های نوری پر سرعت و کانال های ماهواره ای و تجهیزات مخابراتی متکی  است.

تعریف اینترانت

اینترانت از نظر تکنولوژی و پروتکل های مورد استفاده اساساً شبیه اینترنت است. فرق اینترانت با اینترنت این است که کامپیوترهای یک اینترانت اصولاً از سایر نقاط جدا هستند و در واقع یک شبکه محلی (LAN) محسوب می شوند، البته این شبکه محلی می تواند دارای دسترسی به اینترنت هم باشد. اینترنت دارای مالک مشخصی نیست و همگان در آن شرکت دارند ولی اینترانت تحت مالکیت شخص یا سازمان مشخصی است مثلاً اینترانتی که همه شعبه های یک شرکت را به هم متصل می کند و یا شبکه اینترانت ملی که فقط از داخل ایران قابل دسترس است.

از اینترانت  معمولا  در شرکتهایی که مایلند به امکانات اینترنت دسترسی داشته  باشند  ولی نمی خواهند  شبکه  آنها از خارج  قابل  دسترسی باشد، استفاده می شود. معمولا اتصال بین اینترانت و اینترنت از طریق یک فایروال (firewall) کامپیوتری با یک نرم افزار خاص برای جلوگیری از ارتباطات غیر مجاز بین اینترانت و اینترنت، صورت می گیرد.

دو پروتکل کاربردی اینترنت

پروتکل HTTP یا Hyper Text Transfer Protocol اصطلاحا به پروتکلی گفته می شود که برای ایجاد ارتباط، دریافت، و ارسال داده ها بین سرور و کلاینت استفاده می شود. این پروتکل نحوه نشانه گذاری اطلاعات، نحوه ذخیره کردن آنها ، نحوه درخواست ، دریافت و نمایش آنها را تعیین می کند.

پروتکل FTP  یا File Transfer Protocol به پروتکلی اطلاق می شود که برای ارسال و دریافتفایل بین سرور و کلاینت بکار گرفته می شود. [www.noyasystem.com]

تعریف وب

وب عبارت است از تمام اطلاعات بهم پیوسته روی اینترنت.وب مخزنی از صفحات اینترنتی است که هر یک دارای آدرس مشخصی هستند و توسط آن آدرس ها مسیریابی یا یافته میگردند. شبکه تار عنکبوتی جهانی (World Wide Web) مدتها پس از اینترنت پا به عرصه وجود گذاشت. استفاده از پروتکل HTTP، اینترنت را تبدیل به وب می کند. کاربرد اولیه اینترنت اساساً برای تبادل اطلاعات و پست الکترونیک بود. وب توسط دانشمند بزرگ معاصر به نام تیم برنز- لی ابداع شد که انگیزه وی در طراحی وب این بود که اطلاعاتی که افراد نیاز دارند در سندها و فایل هایی در کامپیوترهای مختلف ذخیره شود. تقریباً در تمام این اسناد پیوندهایی به سندهای دیگر وجود دارد، در آن سند هم پیوندهایی به سندهای دیگر هست و الی آخر…این مفهوم که به ابر لینک (Hyper Link) معروف شد، سنگ بنای شبکه تار عنکبوتی جهانی یا وب است.

نمایش قابل چاپ