برای استفاده از یک دایرکتوری در پروژه ایجاد شده میتوانیم روی یکی از دایرکتوری های موردنظر در پنجره ی System File کلیک راست کنیم و از گزینه ی Tools ، project to Add را انتخاب کنیم . قابل توجه است که هر بار فقط میتوانیم یک project را اجرا کنیم و امکان اجرای همزمان چند Project وجود ندارد .

ایجاد یک فایل در یک پروژه

از منوی Windows ، Project را انتخاب میکنیم و یا از Shortkey ، ۳ + Ctrl استفاده میکنیم . پنجره ی project کنار پنجره های Filesystem و Runtime در سمت چپ صفحه قسمت بالا ، باز میشود . با کلیک راست کردن روی گره پروژه ، new Add را انتخاب میکنیم . با این کار پنجره ی Wizard New باز میشود و به این طریق میتوانیم یک فایل جدید ایجاد کنیم . ( مراجعه شود به قسمت شروع کار با NetBeans)

 

کامپایل و اجرا کردن برنامه

پس از نوشتن کد خود در فایل جدیدی که ایجاد کرده ایم ، میتوانیم با فشار دادن دکمه F9 یا با انتخاب Compile از منوی Build ، برنامه را کامپایل کنیم . در این حالت یک پنجره به نام compile-output در پایین صفحه ظاهر میشود که پیغام کامپایلر ( درست بودن کد یا خطاهای برنامه ) در آن نوشته شده است.

اگر برنامه خطا داشت ، با کلیک کردن روی خطی که خطا گرفته شده ( در پنجره ی compiler-output) خطی از برنامه که خطا دارد ، قرمز میشود و یک علامت قرمز رنگ کنار آن ظاهر میشود . برای اجرای برنامه میتوانیم از دکمه F6 و با انتخاب Execute از منوی Build استفاده کنیم.

منوی Build : 

گزینه یCompile All  تمام فایل های جدید ، فایل هایی را که به تازگی در آن تغییر ایجاد کرده ایم ولی کامپایل نشده اند را کامپایل میکند ( شامل فایل های موجود در Subfolder های فولدر انتخابی هم میشود ) .

گزینه Build :

فایل های class.Sourcename موجود در فولدر انتخابی را حذف میکند ( delete) و تمام فایلهای Sourcename را کامپایل میکند .

گزینه ی Build All :

تمام فایل های class.all را در فولدر انتخابی و Subfolder های آن حذف میکند و Build را برای تمام فایل های موجود در فولدر به کار میبرد .

گزینه ی Clean :

تمام فایل های class.٭ را از فولدر انتخابی حذف میکند .

امکان بررسی تغییرات یک متغیر در طول اجرای برنامه :

از منوی Debug ، گزینه ی Watch New را انتخاب میکنیم . یک جعبه دیالوگ (box dialog ) ظاهر میشود که امکان تغییرات یک متغیر را در طول مدت اجرای برنامه و debugging بررسی میکنیم .

ایجاد documentation :

یکی از امکانات NetBeans ایجاد documentation توسط خود IDE برای برنامه هاست . برای اینکار در پنجره ی System File روی کلاس یا Package موردنظر خود کلیک راست میکنیم و در قسمت Tools ، گزینه ی Javadoc Generate را انتخاب میکنیم و یا از منوی Tools ، این گزینه را انتخاب میکنیم .

پس از ایجاد documentation یک پنجره ی سوال باز میشود که با انتخاب yes میتوانیم documentation ایجاد شده را مشاهده کنیم . یا از منوی view ، در گزینه ی Indices Documentation ، documentation ایجاد شده برای یک Package را مشاهده کنیم .

 

 

 

ایجاد کلاس تست ( Class Test):

برای ایجاد Class Test یک برنامه یا یک کلاس نوشته شده ، از منوی Tools گزینهی Junit Tests ، Test Creat را انتخاب میکنیم .در جعبه دیالوگ باز شده ، میتوانیم پارامتر های موردنظر خود برای کلاس تست را انتخاب کنیم . برای باز کردن و اجرا کردن کلاس های تست نیز در قسمت Tests Junit ، گزینه های Open Test یا Test Execute را انتخاب میکنیم . نتایج اجرای Class Test در پنجره output در پایین صفحه ظاهر میشود.

ایجاد jarfile :

در منوی File و New در فولدر Jar Archives گزینه ی    New Wizard  را  انتخاب کرده ، روی Next کلیک میکنیم . سپس نام recipe Jar و اسم jarfile ی که میخواهیم ایجاد کنیم را تایپ میکنیم . محل ایجاد jarfile را انتخاب کرده و اگر فیلتری برای ایجاد jarfile لازم داریم ، انتخاب میکنیم .

سپس Next را فشار میدهیم و فایل ها و دایرکتوری هایی که میخواهیم در jarfile باشند را انتخاب میکنیم. اطلاعات صفحات را نیز وارد کرده و text موردنظر برای manifest s ‘jarfile را مشخص کرده و روی دکمهی finish کلیک میکنیم .

پیدا کردن یک متد یا Object یا کلاس جاوا در فایلها :

برای این کار از منوی Edit ، files in find را انتخاب میکنیم .در جعبه دیالوگ باز شده ، میتوانیم نوع فایل موردنظر یا نام متد یا کلاس را انتخاب کنیم .سپس IDE در کل فایلهای موجود در System File ، فایل یا عبارت موردنظرمان راپیدا کرده و light high میکند . این کار به خصوص برای پیدا کردن برنامه ای که قبلا نوشته ایم و اکنون میخواهیم آن را در برنامه ای دیگر استفاده کنیم ، مفید میباشد

 

 

 

نمایش قابل چاپ