آموزش نت بینز در کدنویسان

IDE NetBeans یک محیط برنامه نویسی زبان جاوا است .در این محیط می توان کدهای زبان جاوا را نوشت و کامپایل کرد.این IDE ، محیط پیشرفته ای است که برای ایجاد پروژه و خطایابی و اجرای خط به خط برنامه و دیدن مقادیر متغیرها در طول اجرای برنامه و ایجاد documentation و غیره مناسب است.

برای دریافت این نرم افزار میتوان به سایت org.netbeans.www مراجعه کرد و به صورت رایگان،  نسخه های مختلف آن را به همراه JDK دانلود کرد .

شروع کاربا NetBeans :

پس از باز کردن NetBeans ، صفحه ای شامل دو بخش مشاهده میشود . در سمت راست یک پنجره به نام Welcome مشاهده می شود و در سمت چپ دو پنجره به نام های System File و Runtime. در پنجرهی Runtime ، اطلاعاتی نظیر پردازه های در حال اجرا و sessions debugging ، نمایش داده می شوند .

در پنجره System File ، درختی از دایرکتوریها قابل مشاهده است که در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد .

برای ایجاد یک محیط نوشتاری باید فایلی New بسازیم .برای اینکار از منوی File ، گزینه New را انتخاب می کنیم . پنجره ای به نام NetWizard باز میشود که شامل قالب های مختلف جاوا در چندین فولدراست . به عنوان مثال برای ایجاد یک کلاس جاوا از فولدر Classes Java ، کلاس مورد نظر خود را انتخاب می کنیم و پس از فشار دادن Next و تایپ یک نام برای کلاس خود ، روی دکمه finish کلیک میکنیم.

سیستم فایل

تمام فایلها ، کتابخانه ها و فایل های آرشیو (مثل zip. ٭ یا Jar . ٭ و …) باید در قسمت File System این IDE نصب و سوار شوند (mount)،  تا قابل شناسایی و کامپایل و اجرا کردن توسط NetBeans باشند .

برای این کار از منوی File ، Filesystem Mount را انتخاب میکنیم یا در پنجره ی System File روی گره آن کلیک راست کرده و mount را انتخاب میکنیم .سپس Local Directory را انتخاب میکنیم و پس از کلیک کردن Next ، دایر کتوری مورد نظر خود را browse میکنیم و روی دکمه finish کلیک می کنیم . برای حذف یک System File) دایرکتوری ) روی آن کلیک راست کرده و Filesystem Unmount را انتخاب میکنیم

 

بازکردن یک فایل آرشیو (.zip)  یا یک jarfile در System File:

از منوی file ، Filesystem Mount را انتخاب میکنیم و پس از انتخاب Files Archive و فشار دادن Next ، فایل مورد نظر خود را Browse میکنیم . همچنین میتوانیم از منوی Tools ، Manager Javadoc را انتخاب کرده و پارامترهای موردنظرمان را انتخاب میکنیم. شکل زیر مورد بالا را نشان میدهد.

 

ایجاد یک گروه روی فایل :

برای ایجاد یک گروه بر روی فایل موردنظرمان از منوی File ، گزینه Files of Group را انتخاب میکنیم ومانند ایجاد یک فایل جدید مراحل را ادامه میدهیم .

ایجاد یک پروژه جدید :

بریا ایجاد یک پروژه جدید میتوانیم از منوی Project ، Manager Project را انتخاب کنیم و یا میتوانیم از Shortkey ، N +Shift + Ctrl استفاده کنیم. در جعبه دیالوگ (box dialog ( ظاهر شده ، روی New کلیک کرده و نام پروژه را تایپ می کنیم و OK را فشار میدهیم. برای کامپایل و ایجاد پروژه میتوانیم به منوی Project برویم و گزینه موردنظر را انتخاب کنیم.

برای استفاده از یک دایرکتوری در پروژه ایجاد شده میتوانیم روی یکی از دایرکتوری های موردنظر در پنجره ی System File کلیک راست کنیم و از گزینه ی Tools ، project to Add را انتخاب کنیم . قابل توجه است که هر بار فقط میتوانیم یک project را اجرا کنیم و امکان اجرای همزمان چند Project وجود ندارد .

ایجاد یک فایل در یک پروژه :

از منوی Windows ، Project را انتخاب میکنیم و یا از Shortkey ، ۳ + Ctrl استفاده میکنیم . پنجره ی project کنار پنجره های Filesystem و Runtime در سمت چپ صفحه قسمت بالا ، باز میشود . با کلیک راست کردن روی گره پروژه ، new Add را انتخاب میکنیم . با این کار پنجره ی Wizard New باز میشود و به این طریق میتوانیم یک فایل جدید ایجاد کنیم . ( مراجعه شود به قسمت شروع کار با NetBeans)<

محصولات مرتبط

نظرات کاربران


نظرات برای آموزش نرم افزار NetBeans | بدون نظر »

کاربر عزیز، لطفاً دیدگاه ارزشمند خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید: