در این بخش به معرفی متغیرها و اشیا پرداخته و چند شی کاربردی در جاوا اسکریپت را آموزش می دهیم 

متغیرها در جاوا اسکریپت

متغیرها، کد نویسی را راحت تر کرده و نظم خاصی به اسکریپت ما می بخشند.

مثال: تعریف و استفاده از متغیرها

<script language="javascript" type="text/javascript">
var strTest = "This is an example for variable."
document.write(txtTest)
</script>

اصطلاح var از کلمه variable می آید که نوشتن آن اختیاری می باشد، قسمت بعدی یعنی strTest نامی است که برای آن متغیر انتخاب می کنید و سپس علامت مساوی است که متغیر را برابر با یک مقدار قرار می دهد و در آخر هم مقدار تعیین شده برای متغیر که در اینجا یک رشته متنی است یا یک text string  میباشد که به همین دلیل باید آنرا بین دو علامت ” ” قرار دهیم تا عیناً محتویات آن در مرورگر نوشته شود.

انتخاب نام متغیر

بهتر است نام یک متغیر را طوری انتخاب کنید که در عین سادگی، گویا بوده و یادآور نکاتی برای شما باشد.

  • نام یک متغیر می تواند از مجموع حروف، اعداد و علامت underline یا زیرین خط یعنی _ تشکیل شود، که آغاز کننده نام نباید یک عدد باشد و همچنین هیچگونه فاصله ای هم در آن نباید باشد.
  • در جاوااسکریپت حروف کوچک با بزرگ متفاوت می باشند یعنی strTest با strtest کاملاً تفاوت دارد که اصطلاحاً می گویند جاوااسکریپت case sensitive است.

انواع متغیرها

دو نوع متغیر وجود دارد متغیرهای کلی و سراسری که به آنها global گفته می شود. این متغیرها در سراسر یک فایل اچ تی ام ال کاربرد دارند و متغیرهای محلی یا local  که فقط در یک قسمت از اسکریپت کارآیی دارند که ممکن است در قسمت دیگری همان متغیر با یک مقدار دیگری تعریف شود. معمولاً متغیر های محلی در توابع یا function ها کاربرد دارند.به قسمتی از اسکریپت که یک متغیر در آن کاربرد دارد، حوضه یا scope آن متغیر گفته می شود.

تاریخ و زمان در جاوااسکریپت

 Date Object

اشیای در جاوااسکریپت وجود دارند که توسط متدهای مختلف، اطلاعات مورد نیاز را از سیستم گرفته و در اختیار کاربران قرار می دهند. یکی از آنها ، شیء Date می باشد که به کمک آن می توانیم تاریخ و زمان سیستم را هنگام اجرای کد دریافت کنیم، این object بصورت زیر تعریف می شود:

new Date()

این شئ یک رشته متنی شامل روز، ماه، سال، ساعت، دقیقه، ثانیه و اختلاف زمانی با UTC را برمیگرداند. UTC مخفف Coordinated Universal Time می باشد که به آن Zulu time هم می گویند و مطابق با استاندارد جهانی زمان است.

<script language="javascript" type="text/javascript">
document.write ( new Date() )
</script>

متدهای شئ Date

بعد از ساختن شئ جدید Date ، می توانید توسط متدهای مربوط به آن جزئیات دیگری از این شئ دریافت کنید. این متدها عبارتند از:

getDate(), getDay(), getMonth(), getYear(), getHours(), getMinutes(), getSeconds()

مثال : نمایش زمان ورود به صفحه

<script language="javascript" type="text/javascript">
var vorood = new Date()
document.write( vorood.getHours() + ":" + vorood.getMinutes() + ":" + vorood.getSeconds() )
</script>

نکته: هنگامیکه از متد getMonth() برای برگرداندن عدد ماه استفاده می کنید باید همیشه آنرا بعلاوه عدد یک کنید چون جاوااسکریپت اولین ماه میلادی را برابر با عدد صفر قرار می دهد.

document.write( new Date().getMonth()+1 )

در مورد متد getYear() هم اگر می خواهید نتیجه کامل برگردد یعنی سال بصورت چهاررقمی نوشته شود باید از متد getFullYear() استفاده کنید.

تنظیم تاریخ و زمان

شئ Date به غیر از متدهای ذکر شده در بالا، دارای متدهای دیگری است که توسط آنها می توانید زمان و تاریخی را بصورت دلخواه تنظیم کنید. در اینگونه متدها بجای کلمه get باید از set استفاده کنید و مقدار معینی را در پرانتز وارد کنید. بطور مثال می خواهیم همین موقع را در سال ۲۰۰۸ داخل صفحه چاپ کنیم.

var zaman = new Date()
zaman.setFullYear(2008)
document.write ( zaman )

نمایش قابل چاپ