شما میدانید که برای اجرا شدن کدهای جاوااسکریپت باید آنها را در میان تگهای اچ تی ام ال بکار برید. کدهای جاوااسکریپت می توانند در هر کجای سورس کد باشند اما باید ابتدا تشخیص دهید که بکاربردن هر قسمت از اسکریپت در کجا مناسب تر می باشد.

بطور کل کدهای جاوااسکریپت به سه دسته تقسیم میشوند، یک سری از آنها در قسمت سر یعنی head جای می گیرند و یک سری در قسمت بدنه کدهای اچ تی ام ال و دسته سوم هم در یک فایل جداگانه و خارج از کدهای html  با پسوند js قرار می گیرند.

نوشتن اسکریپت در قسمت head

کلیه کدهای جاوااسکریپت به محض باز شدن یک صفحه وب در مرورگر اجرا می شوند اما گاهی اوقات ما نیاز داریم تا یک اسکریپت زودتر از کدهای دیگر اجرا شده و یا آماده باشد تا در صورت لزوم فراخوانی شود. که اینگونه کدها را باید در قسمت سر و ما بین تگ head بنویسیم. بطور مثال شما نیاز به این دارید که به محض ورود کاربر به صفحه در همان ابتدا پیغامی ظاهر شود و تا کاربر آنرا تأیید نکرده است صفحه تکمیل نشود. اسکریپتهای قسمت سر همیشه آماده اجرا و یا آماده پاسخ به اتفاقی در صفحه وب هستند، که در این مورد شما مطمئن هستید اسکریپت مورد نظر قبل از هر چیزی در صفحه، اجرا خواهد شد. برای نوشتن کدهای جاوااسکریپت بصورت زیر عمل می کنید:


<html>
<head>
<title> ... </title>
<script language="javascript" type="text/javascript">
...... javascript codes ......
</script>
</head>

نوشتن اسکریپت در قسمت بدنه

هنگامیکه نیاز داشته باشید تا کدهای جاوااسکریپت در بدنه فایل html اجرا شود آنها را در قسمت body صفحه وارد می کنید،


<html>
<head>
</head>
<body>
<script language="javascript" type="text/javascript">
....... javascript codes ......
</script>
</body>
</html>

شما حتی می توانید توسط کدهای جاوااسکریپت قسمتی از یک صفحه را بسازید یعنی با ترکیب جاوااسکریپت و تگهای اچ تی ام ال در body یک عنصر در صفحه وارد کنید. کدهای زیر را بنویسید و اجرا کنید:


<html>
<head>
</head>
<body>
<script language="javascript" type="text/javascript">
document.write("<h1 align='center'> Hello my friends! </h1>");
</script>
</body>
</html>

فایل خارجی جاوااسکریپت

برای حفظ نظم تگهای اچ تی ام ال در یک صفحه وب و یا برای جلوگیری از تکرار یک اسکریپت در صفحات یک وب سایت، کدهای جاوااسکریپت را در یک فایل جداگانه نوشته و با پسوند js آنها را ذخیره می کنیم سپس در هر قسمت و هر صفحه ای که لازم بود، وارد می کنیم.

مثال : خط زیر را در برنامه Notepad نوشته و آنرا به اسم test.js ذخیره کنید:

document.write(” JavaScript external file “)

حالا یک فایل اچ تی ام ال بسازید و تگهای زیر را در آن وارد کنید سپس با یک اسم دلخواه آنرا در همان پوشه که فایل جاوااسکریپت را ذخیره کرده اید قرار دهید:

<html>
<head>
</head>
<body>
<script language="javascript" type="text/javascript" src="test.js">
</script>
</body>
</html>

اگر مراحل را بدرستی انجام داده باشید، جمله زیر را در مرورگرتان مشاهده خواهید کرد.

JavaScript external file

نمایش قابل چاپ