برنامه سازی شبکه با سی شارپ- 7#نمونه برنامه کلاینت سرور از نوع TCP بدون استفاده از کلاس Socket

برنامه سازی شبکه در سی شارپ

در جلسه قبل روش ساخت برنامه های کلاینت سرور بدون استفاده از کلاس Socket را آموزش داده و دو کلاس مهم TcpListener و TcpClient را معرفی مردیم. در این جلسه نمونه برنامه ای برای این کار ارائه می دهیم.

در مثال زیر یک ارتباط ساده بین سرور و کلاینت ایجاد شده است. نیاز به نوشتن دو برنامه داریم. یک برنامه در سمت سرور باید نوشته شود و برنامه دیگر در کلاینت نوشته و اجرا شود.

نمونه  برنامه سرور

کدنویسان - نمونه برنامه سمت سرور

در این برنامه ابتدا یک شیء از نوع کلاس TcpListener تعریف شده و به آن حافظه داده شده است. سپس یک شیء TcpClient برای ارتباط با کلاینت ایجاد شده است. با فراخوانی متد AcceptClient منتظر رسیدن درخواست اتصال از طرف کلاینت می ماند. و به محض رسیدن درخواست، اتصال برقرار شده و با کمک کلاس Stream   یک جریان بین سرور و کلاینت برقرار می شود. در ادامه برای دریافت یا ارسال پیام از متدهای کلاس Stream استفاده می شود که متد Write برای ارسال پیام و متد Read برای دریافت پیام استفاده می شود.

نمونه برنامه کلاینت

کدنویسان - نمونه برنامه کلاینت

 

در برنامه کلاینت یک شیء TcpClient برای ارتباط با سرور ایجاد شده است. با فراخوانی متد Connect ، درخواست اتصال به سرور فرستاده شده و شی Stream برای خواندن ونوشتن پیام ها استفاده می شود .

برچسب ها

,

محصولات پیشنهادی


نظرات کاربران


نظرات برای آموزش برنامه سازی شبکه با C# | بدون نظر »

کاربر عزیز، لطفاً دیدگاه ارزشمند خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید:

درباره کدنویسان
آکادمی کدنویسان جهت کمک به دانشجویان رشته های کامپیوتر و فناوری اطلاعات و همه علاقمندان به طراحی و برنامه نویسی برای ویندوز، وب و موبایل ایجاد شده است.
بیشتر آموزش های سایت کدنویسان، بصورت رایگان ارائه شده است و بعضی بسته های آموزشی تصویری و نیز نرم افزارهای پیاده سازی شده در ازای پرداخت، قابل دانلود هستند.
هر گونه نظر، انتقاد یا پیشنهادی در مورد مطالب یا عملکرد کدنویسان دارید، حتما با ما در میان بگذارید.
نمادهای اعتماد ما


تماس با ما
  • شماره همراه : ۰۹۱۵۱۶۰۴۰۶۸
  • آی دی تلگرام : @mmoha94
  • پست الکترونیکی : mohammadi.sm@gmail.com
  • آدرس پستی : بیرجند، خیابان پیروزی، پیروزی ۹، پلاک ۲۸
کلیه حقوق متعلق به سایت کدنویسان است، انتشار و کپی برداری از مطالب این سایت غیرمجاز بوده و پیگرد قانونی دارد.