در بخش قبلی با تکنیک هایی برای افزایش سئوی سایت ها آشنا شدید در این قسمت ادامه این روش ها را خواهیم داشت .

لینک های dofollow و nofollow

استفاده از لینک Nofollow به موتورهای جستجوگر دستور می دهد که این لینک را دنبال نکنند با استفاده از این کار لینکی که از سایت ما به سایت دیگری داده می شود مورد تایید ما نیست. در واقع را آن معرفی میکنیم ولی را آن تأیید نمی کنیم ، پس از اعتبار خودمان کم نمی کنیم.

در الگوریتم جدید گوگل لینک دادن از سایت هایی که موضوع مرتبطی با هم ندارند باعث کاهش امتیاز در گوگل می شود.

دستور کلی لینک Nofollow

<a href=”http://codenevisan.com” rel=”nofollow”>Nofollow Link</a>

دستور کلی لینک Nofollow برای تمام سایت

<meta name=”robots” content=”nofollow”>

که کافی است کد را در قسمت متا head سایت وارد کنیم.
لینکهای dofollow به لینکهایی گفته می شود که موتورهای جستجو هنگام برخورد به آنها به دنبال کردن لینک موردنظر می پردازند .

قفل کردن www در آدرس دامین  url

بهتر است بدانید که آدرس دومین همراه با www در اصل subdomain دومین بدون www است . وقتی که روی یک دومین دو یا چند صفحه با آدرس های مختلف داشته باشید که محتوای آنها یکسان باشند , گوگل ارزش صفحات را شما کاهش می دهد.
فرض کنید در ما سایت مان ۱۰۰۰ مطلب داریم و سایت ما با هم www و بدون www باز می شود در نتیجه گوگل در نظر خواهد گرفت که ما برای تمامی صفحات سایت خود یک کپی داریم و این باعث کاهش ارزش تمامی صفحات سایت می شود.
به این دلیل که www یک نشانیِ استاندارد می باشد پس باید سعی کرد که از www برای آدرس صفحات ذخیره شده استفاده کرد . با این  کار موتورهای جستجو می فهماند که آدرس سایت همراه با www می باشد – برای این کار در فایل htaccess  در ریشه سایت قواعد زیر را می نویسیم:

قرار دادن www

RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.example\.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*) http://www.example.com/$1 [QSA,L,R=301]

قرار دادن index.php در صفحه اصلی

RewriteRule ^$ /index.php [QSA,L,R=301]

 و یا :

RewriteRule ^$ http://forum.example.com/index.php [QSA,L,R=301]

بک لینک و اهمیت آن در بهینه سازی سایت

بک لینک ، به پیوندهایی گفته می شود که از سایتهای دیگر به سایت شما داده می شود ، زمانی از که سایت به خود سایت دیگر پیوند میدهیم، سایت مقابل از سایت شما بک لینک دریافت کرده است . گوگل به بک لینک هابر اساس میزان محبوبیت و تعداد، اهمیت می دهد هر گونه لینک به صفحات شما، در سایت و ها صفحات دیگر که توسط موتورهای جستجو پیدا شود بک لینک است.

متا در بهینه سازی سایت

زمانی که یک موتور جستجو ، صفحه ی سایت ما را پیدا می کند. باید را آن فهرست کند (آن را به بانک اطلاعاتی قابل جستجوی خود اضافه کند  ) برچسبهای META را باید در برچسبهای HEAD در شروع صفجه ی سایت خود قرار دهیم.

برچسبهای در متا صفحه وب قابل دیدن نیستند مگر اینکه خود کاربر بخواهد آنها را ببیند.

<meta name=”meta-name” content=”meta-value”>

مثال:

<html>
<head>
<title>codenevisan.com</title>
<meta name=”description” content=”آموزش برنامه نویس رایانه و موبایل”>
<meta name=”keywords” content=”php , csharp , android”>
</head>
<body>
صفحه یا بدنه اینجا قرار می گیرد
</body>
</html>

خطای ۴۰۴

زمانیکه گوگل تلاش می کند تا صفحه ای  را ایندکس کند و آن را نمی یابد یک پیام خطای “یافت نشد” (معمولا یک پیام با کد ۴۰۴ HTTP )نمایش می دهد و صفحه سایت به ربات جستجوگر برگشت می زند زیرا یا لینکی را پاک نموده ایم به یا صفحه ای جدید تغییر نام داده ایم و شاید به خاطر تایپ اشتباه لینک مورد نظر باشد . خطای ۴۰۴ ضربه به ای رنکینک سایت در ما گوگل نمی زند. اگر به سرور سایت دسترسی داریم می توانیم یک صفحه ی ۴۰۴ با امکانات زیاد تولید کنیم.

فایل robots.txt

با هم اندیشی توسعه دهنده گان وب و مهندسین ، استانداردها و قواعدی برای مدیران سایت ها تدوین شد که یکی از این قواعد، کنترل رفتار ربات های خزنده ( bots )موتورهای جستجو به وسلیه ایجاد و تنظیم فایلی به نام robots.txt در ریشه سایت است؛ بدین وسیله می توان تا حدودی رفتار ربات ها را در نحوه جستجو و ایندکس صفحات مدیریت کرد، فایل robots.txt یک فایل متنی ساده است که می توان آن را با هر ویرایشگری ایجاد و با فرمت txt ذخیره نمود، این فایل در ریشه سایت قرار می گیرد به ( طور مستقیم در فولدر wwwroot یا همان html_public و  در بالاترین سطح به) طوری که اگر بعد از آدرس سایت، عبارت  robots.txt را تایپ کنیم، این فایل در دسترس باشد.

 http://www.example.com/robots.txt

از فایلrobots.txt برای مواردی استفاده می شود که نمی خواهیم صفحاتی از سایتمان توسط موتورهای جستجو ( ربات های خزنده) بررسی و ایندکس شود، یا ممکن است قبلا این کار صورت گرفته باشد اکنون می خواهیم آن صفحات به را هر دلیل حذف کنیم.

مثال کارکرد این فایل

user-agent : *

disallow : /

 

قسمت / Disallow  :حاوی این پیام است که هیچ رباتی نباید هیچ قسمتی از این سایت را بررسی و مشاهده نماید.

در بخش های بعدی موارد بیشتری از نکات سئو را خواهیم گفت – با ما همراه باشید.

نمایش قابل چاپ